Chyba
  • [sigplus] Critical error: Image gallery folder ilustrate/zivot/2015/9/walden is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Walden 2015

[sigplus] Critical error: Image gallery folder ilustrate/zivot/2015/9/walden is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

Pořadatelům čtvrtého ročníku Waldenu se „ty nahoře" i letos povedlo přemluvit k produkci nádherného podzimního počasí: i když studené, slunce svítilo jak o život a posilovalo radost zúčastněných. Kdo bude tím šťastným, který obdrží tolik potřebné peníze na chod waldorfské školy, bylo tentokrát určeno hned na začátku: finanční injekce půjde do waldorfské školy Shanti Sewa Griha v Nepálu, krutě postiženému loňským zemětřesením. (https://www.freunde-waldorf.de/en/waldorf-worldwide/organisations-worldwide/nepal/kathmandu-shanti/r/nepal/p/nepal-kathmandu-shanti-sewa-social-project.html)

I tentokrát si návštěvníci areálu Waldorfské školy měli z čeho vybírat. Stůl, u kterého se šily panenky a skřítci, byl vbrzku doslova obležený šití chtivými dívenkami, kluci si o kousek dál mohli vykovat svůj vlastní meč nebo vyřezat flétnu, to podle povahy a talentu. Jako uklidňující měkká tečka se hned vedle nacházel stánek s výrobky z ovčí vlny – ať už ve formě „raw" nebo zpracovaný do podoby plstě, se kterou se dá doslova kouzlit. Kdo pracuje, musí se i najíst – tomuto přísloví dostál další ze stánků, kde si návštěvník mohl zakoupit naprosto fajnovou bramboračku nebo vypálit hrdlo indickou směsí. Ostatně, nehladovělo se nikde, ani žízní netrpělo – o všechny bylo dobře také postaráno v přilehlé čajovně, woštovně a „bufetu" s minipizzami, koláčky a dalšími dobrůtkami. V zadní části areálu, v nově postavené peci, byl dán prostor fantazii amatérským pekařům. Součástí Waldenu byla též výstava vynikajícího fotografa Jiřího Jirouška.

Jak k jídlu, tak k dílu – altánek zněl hudbou kapely ProVokace Folk, a nasbírané kalorie mnozí rozpustili v rytmu rozpustilých melodií. Ostrůvek hudby nezůstal dlouho osamocený, na necelou hodinku se přidala zpěvačka se superhlasem a úžasná hráčka na akordeon Kachna doprovázená kytaristou Zodiakem. Pestrý rej doplnily stánky s drahým a polodrahým kamením, vonnými olejíčky a skleněnými ozdůbkami pro něžná dámská hrdélka. Velikou atrakcí se opět stal bazar s oblečením, knihami a hudebními cd. Prodavači, převlečení tentokrát za Cikány, naprosto uchvátili tu slabší polovinu lidstva, a pobavili přítomné pány. Šikovně smlouvali, občas i dárky k nákupu dávali! To vše za jediným účelem: vybrat co největší částku pro dobrou věc. Jako vloni, i letos byl Walden součástí celosvětového WOW dne, iniciativy, kterou pořádají Friends of Waldorf Education. Heslo této iniciativy by se dalo parafrázovat jako Musíme si pomáhat a jeho princip je prostý: já mám, dám tobě, který nemáš. Letošní Walden se opravdu vydařil: do školy v Nepálu tak poputuje celých 16 220 korun! Chcte-li se o WOW dozvědět více, nalistujte si tyto stránky: https://www.freunde-waldorf.de/en/wow-day/projects-around-the-world.html

MO, návštěvnice, podporovatelka a baby sitterka:-)

{gallery}ilustrate/zivot/2015/9/walden{/gallery}

Autorem fotografií je Luboš Pech